Jak utěsnit vanu: vyberte si vhodný materiál

Utěsnění vany je důležitá krok, před samotným používáním vany. Musíte vanu důkladně utěsnit, aby byla mezera mezi vanou a zdí důkladně chráněná před znečištěním a plísněmi. Tento krok určitě nezanedbejte, mohlo by se Vám to v budoucnu vymstít. Podíváme se na nejpoužívanější způsoby utěsnění vany několika materiály.

Téma, jak správně silikonovat kolem vany, jsme už rozebírali v našem článku.

Vanová lišta

Očistěte spáru mezi vanou a zdí a následně odsekejte cement a zbavte se starého silikonu. Pokud nanášíte na novou vanu, nemusíme si s něčím takovým dělat starosti. Položíte si lišty na připravenou vanu a uvidíte, kde máte lištu uříznout, aby seděla na vanu. Na lištu si vyznačte, kde máte lištu uříznout, a tak také poveďte. Uřezané strany si zahladíme smirkovým papírem. Naneste na místo, kde by lišta měla být, silikon odolný proti vlhkosti a na něj přiložte vanovou lištu. Na lištu zatlačíte, aby se silikon rozprostřel pod lištou a ta krásně přilnula ke spáře mezi vanou a stěnou. Silikon, který se vytlačil jen otřete, ale pokud jste žádný nevytlačili, tak silikon přidejte, aby ho bylo dost. Nakonec lištu očistěte hadříkem, nebo něčím, čím dostanete zbytek silikonu z povrchu lišty.

kryci-lista

Ukázka krycí lišty

Těsnící pásky

Postup je podobný jako u vanové lišty. Také očistíte spáru od mýdel, silikonu, plísní, mastnoty a všeho, co by mohlo vadit při nanášení nového těsnění. Do rohů vany nasaďte plastové rohy. Změřte vzdálenosti všude, kde by páska měla být a tu poté uřízněte. Aby se Vám páska lépe lepila, můžete ji nahřát fénem, bude poté lépe tvarovatelná. Odstraňte ochrannou folii a pásku zasuňte do rohů a pomalu lepte po celé délce vany. Nakonec nasaďte všude do rohů, kde je potřeba plastové čepičky, aby celková práce byla krásně zacelená.

Montážní pěna

Tento způsob utěsnění není nejhezčí, je tedy lepší, když u něho nezůstaneme, a ještě ho obložíte například páskou. Ale začneme od začátku. Plochu si také očistěte a odmastěte, jak už to jistě znáte. Plechovku s pěnou důkladně protřepejte a pomocí pistole ji naneste do mezery. Jakmile pěna uschne, nožíkem ji ořežte do jedné roviny.

Obklady

Pokud je mezera mezi vanou a stěnou velká, je nejlepší použít obklad, který Vám i zároveň vytvoří odkládací prostor. Kachličky můžete použít z toho co Vám zbylo z obkládání koupeny, ale samozřejmě můžete použít kachličky jaké chcete. Na mezeru naneste tmel a montážní pěnu. Následně na lepidlo začněte lepit kachličky a nezapomeňte použít mezi kachličky plastové distanční podložky, abyste měli stejné mezery. Nechte zaschnout do druhého dne a mezery mezi kachličkami vyspárujte spárovací hmotou.